Yayıncılık Sektörü 2023’e Kadar İlk Beşi Hedefliyor (1)- ÇİĞDEM ALYANAK

YATEDAM

Uluslararası Yayıncılık Telif ve Danışmanlık Merkezi

HABERLER

Yayıncılık Sektörü 2023’e Kadar İlk Beşi Hedefliyor (1)- ÇİĞDEM ALYANAK

Basın Yayın Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Melike Günyüz, Basın Yayın Birliği olarak İstanbul Kalkınma Ajansı ile Uluslararası Yayıncılık Telif ve Danışmanlık Merkezi (YATEDAM) Projesi'ni yürüttüklerini anlatan Günyüz, Türkiye'deki yazarların ve yayıncıların kitaplarının, farklı ülkelerde, farklı dillere tanıtımlarını yaptıklarını, yurt dışına çevirilerinin yapılması için proje ürettiklerini belirtti.
Yayıncılığın ve sektörün büyümesinin, yalnızca iç piyasada büyümesi anlamına gelmediğini vurgulayan Günyüz, sözlerine şöyle devam etti:
"Yazarlarımızı ne kadar uluslararası alanda tanıtırsak aslında o kadar başarılı olduğumuz anlamına geliyor. Özellikle çocuk kitaplarımızın bütün dünyada müşteriye hitap etme gibi bir özelliği var. Orta Doğu, Uzak Asya, Singapur, Malezya ve Latin Amerika bizim çocuk kitaplarımız için çok doğru pazarlar. Hep Avrupa'yı hedefliyoruz ama Avrupa bizim için doğru bir pazar değil. Çünkü Avrupa aslında satıcı bir ülke. Oysaki alıcı olanlar Ortadoğu, Uzak Asya. Bu ülkeler hem kendi yayıncılık alanlarını genişletirken, hem de alıcı konumundalar. Biz oradaki müşterilere ulaşırsak, Türkiye'de üretiğimiz bu kadar nitelikli yayınla da uluslararası alanda bir pazar bulmuş olacağız. Buna yönelik programlar yürütüyoruz."
Telif alıp, telif satmanın yanında bazen de bireysel kitap üreten yayıncılarla takas yaptıklarını belirten Günyüz, böylece yayın çeşidini de arttırdıklarını, bunun en ucuz ve kolay bir yöntem olduğunu söyledi.
Bundan 5 yıl öncesine kadar Türkiye'nin bu anlamda uluslararası bir pazar olarak görülmediğini ancak yurt dışı fuarlarına gide gele bunu yapmaya karar verdiklerini anlatan Günyüz, sözlerine şöyle devam etti:
"Pazar neden sadece Frankfurt'ta ya da Londra'da dönsün ki. Burası da pekala bir geçiş ülkesi. Üç kıta arasındaki bir ülke olarak pekala telif alışverişinin de olabileceği bir yer olabilir düşüncesiyle hareket ettik. Bir taraftan fuarlarımızı uluslararası boyuta taşıyoruz hem de yaptığımız projelerle yurt dışı fuarlarına giderek ülkemizin edebiyatını tanıtmaya çalışıyoruz. Dolayısıyla 2023'e geldiğimizde uluslararası anlamda Türk edebiyatının ve Türk çocuk edebiyatının dünyada bir karşılığı olacağına inanıyoruz. Bütün hazırlıklarımızı ve altyapımızı buna göre yapıyoruz. Yazarlarımıza kitap siparişi verirken onlara şunu söylüyoruz kitaplarınızı artık Türkiye'deki müşterileri düşünerek yapmayın. Bütün dünya bir pazar, eğer siz bütün dünyayı hedef alarak o vizyonda yazarsanız eserlerinizin yurt dışında satılma imkanı var. Bu sektörü olabildiğince dünya pazarına açmaya çalışıyoruz."
Yazının tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Comment here