YATEDAM Hakkında

YATEDAM

Uluslararası Yayıncılık Telif ve Danışmanlık Merkezi

YATEDAM

YATEDAM Hakkında

2017 yılında İSTKA’nın desteği ile yürüttüğümüz Uluslararası Yayıncılık Telif ve Danışmanlık Merkezi (YATEDAM) projemizin, bu yıl da devam edeceğini sizlere bildirmekten mutluluk duyarız.
2017 yılı boyunca YATEDAM Ekibi olarak:

 • 6 yurt dışı 2 yurt içi olmak üzere 8 uluslararası kitap fuarına katıldık,
 • 68 ülkeden 800’ü aşkın profesyonel görüşme gerçekleştirdik,
 • Kurgu, kurgu dışı ve çocuk kitaplarından oluşan İngilizce dilinde 3 farklı katalog tasarladık,
 • Kataloglarımızda 52 yayıncımızın kitaplarına yer verdik,
 • 378 ön telif sözleşmesine vesile olduk,
 • ‘Uluslararası fuarlara hazırlık ve katılım’, ‘Yayıncılık alanında dünya pazarlarının tanıtımı’, ‘Uluslararası telif sözleşmesi hazırlama’ konularında, tüm yayıncılarımıza açık ve ücretsiz eğitimler düzenledik,
 • ‘Uluslararası Yayıncılık Raporu’ hazırladık,
 • Ve tüm bu faaliyetlerimizle 3374 doğrudan faydalanıcıya ulaştık.

2018 yılı faaliyet programımızı tasarlarken, doğrudan faydalanıcılarımızdan aldığımız tüm geri bildirim ve bir yıl boyunca edindiğimiz deneyimleri göz önünde bulundurduk. Bu doğrultuda geliştirdiğimiz faaliyetlerimiz aşağıdaki gibidir.
1. Uluslararası Kitap Fuarlarına Katılım:
Öncelikli olarak aşağıdaki fuarlara katılacağımızı ve birkaç ay içerisinde fuar takvimimizi renklendirerek sizlerle paylaşacağımızı belirtmek isteriz:
9-11 Mart 2018   : Uluslararası İstanbul 3. Yayıncılık Profesyonel Buluşmaları
26-29 Mart 2018 : Bolonya Çocuk İçerikleri Fuarı
10-12 Nisan 2018 : Londra Kitap Fuarı
10-14 Ekim 2018 : Frankfurt Kitap Fuarı
2. Fuar Yayın Katalogları:
2018 yılında da katılacağımız uluslararası kitap fuarlarında ve tüm yıl yürüteceğimiz görüşmelerde tanıtım amaçlı kullanmak üzere kurgu, kurgu dışı ve çocuk kitaplarına yer verdiğimiz İngilizce dilinde 3 farklı katalog tasarlayacağız. Kataloglarımız tüm yayıncılarımızın katılımına açıktır.
Kataloglarımızda yer almak isteyen yayıncılarımız:

 • İngilizce dilinde yayınevi profilini oluşturmak,
 • Katalogda yer alacak kitaplarının tanıtım bilgilerini içeren formları İngilizce doldurmak,
 • Katalog tasarım sürecini zamanında gerçekleştirebilmemiz için ekibimizle koordineli, takvime uygun bir şekilde yol almak,
 • Ve hazırladığımız ‘İyi Niyet Protokolü’nü imzalamakla yükümlüdür.       

Önemli Tarihler:
Kataloglarımızda yayınevinize özel olarak tasarlayacağımız sayfa sayısı ve tanıtımına yer verebileceğimiz kitap sayısı sizlerden gelen talepler doğrultusunda şekillenecektir. Bu nedenle aşağıdaki iki tarihi dikkate almanızı önemle rica ediyoruz:
9 Şubat 2018 // Katalogda yer alma talebinizi iletmeniz için son gün. Bu tarihten sonra ulaşan talepler yazık ki değerlendirilemeyecektir.
23 Şubat 2018 // Katalogda yayıneviniz adına tasarlanacak sayfanız için sizden talep ettiğimiz bilgi ve dokümanları iletmeniz için son gün.
3. Uluslararası Yayıncılık Bülteni:
Türk edebiyatını dünyaya tanıtmak amaçlı yılda 4 kere İngilizce dilinde yayımlanacak bir bülten ile uluslararası alanda Türk edebiyatının ve yayıncılığının görünürlüğü ve bilinirliğini pekiştirici bir değer yaratmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda ülkemiz yayıncıları, yayıncı birlikleri, telif hakları editörleri, telif hakları ajansları, çevirmenleri, illüstratörleri ve katkı sağlayabilecek kişi ve kurumlar ile iletişim içerisinde olacağız. Bültende röportajlar, sektör haberleri ve kitap tanıtımlarına yer vereceğiz. Bültenimizi dijital ortamda yayımlayacağız, bu sayede uluslararası alanda geniş bir kitleye ulaşmasını sağlayacağız.
4. Danışmanlık Faaliyetleri
Yurt dışı fuarlara katılım hazırlıkları, profesyonel ajanda oluşturma, katalog hazırlama, randevuların alınma prensipleri, takipleri, satışa yönelik fuar sonrası çalışmalar, tip sözleşme, imza süreçleri, hukuki ilişkiler gibi konularda danışmanlık sağlayacak, yayıncı temsilcilerinin katılacağı profesyonel eğitimler ve atölyeler düzenleyeceğiz. Deneyimlerimize dayanarak ihtiyaca yönelik grup odaklı eğitimler düzenlemeyi tercih edeceğiz. Yıl boyunca danışmanlık hizmeti vereceğimiz zaman aralıklarını, her ayın başında sizlerle paylaşıyor olacağız.
 
Faaliyetlerimizden biri ya da birkaçı ile ilgileniyorsanız lütfen bizimle iletişime geçin.
Özellikle Fuar Yayın Katalogları’nda yer almak isteyen yayıncılarımızın taleplerini heyecanla bekliyoruz!
Projemize ve faaliyetlerimize dair her türlü soru ve önerinizi paylaşmanızdan mutluluk duyarız.
Sene içerisinde sıkça iletişim içerisinde olmak dileğiyle;
YATEDAM Direktörleri:
Beste Bal  // rights1@yatedam.org
Gamze Gül Erentürk //  rights2@yatedam.org

Comment here