Dört günlük bir şölen: Frankfurt Kitap Fuarı – Sayım Çınar (SuperHaber)

YATEDAM

Uluslararası Yayıncılık Telif ve Danışmanlık Merkezi

Dört günlük bir şölen: Frankfurt Kitap Fuarı – Sayım Çınar (SuperHaber)

Yayıncılık profesyonellerinin bir araya geldiği, yılın en büyük kitap buluşması olan Frankfurt Kitap Fuarı’nı geride bıraktık.
Bu yılın onur konuğu Fransa’ydı, Fransız edebiyatının yeni ve eski kitapları bir kez daha fuar bünyesinde görücüye çıktı.
Yalnızca onur konuğu ülke değil şüphesiz, dünyanın dört bir yanından gelen yayıncılar, ajanslar, tasarımcılar, matbaa ve dağıtımcılar listelerini profesyonellerle paylaştı, telif alım satımı son hız devam etti, görüşme ve buluşmalarla yeni iş ortaklıklarına imza atıldı.
Bu yıl Türkiye standı da oldukça hareketliydi. Geçen yıllardan belli ki iyi dersler alınmış, her yayınevinin kendi masası, kitaplarını sergilediği kendi özel alanları vardı. Çocuk yayıncılarının alanı da yine çok hareketli, çok şenlikliydi. Önümüzdeki yıllarda Türkiye çocuk edebiyatının dünyaya yayılmasıyla ilgili önemli gelişmeler olacak, gözlemlerim bu yönde fuara bakınca.
Türkiye edebiyatının dünyaya yayılmasını destekleyen en önemli proje olan TEDA’nın masası da bu yıl hiç boş kalmadı. Yayıncılar desteklerle ilgili bilgiler aldı, zor sorularla kimi zaman yetkilileri terletti.
Bu yıl Türkiye standının yeni konuklarından biri de YATEDAM’dı. Türkiye edebiyatının, kurgu ve kurgu dışı kitaplarının tanıtım ve satışını üstlenen YATEDAM, önemli görüşmelere imza attı. Kataloglarında farklı yayınevlerinin ilgi çekici kitaplarına yer veren ekipten güzel haberler gelecek gibi.
Fuarın genelinde kişisel gelişim ve kadın edebiyatının en çok ilgi gören konular olduğunu gözlemledim bu yıl, bakalım Türkiye yayıncılığında bunun izlerini ne kadar göreceğiz yakın zamanda.
Bilenler bilir, fuarın asıl iş yapılan, anlaşmalara imza atılan kısmı akşam partileridir. Frankfurter Hof yine yayıncı ve ajanslarla dolup taştı, atılan imzaları, alınan ve satılan kitapları yakında duyacağız gibi görünüyor.
Norveç, fuarın en ilgi çekici standına imza atmıştı. TÜYAP’ta da böyle iyi kurgulanmış stantları görmeyi umuyorum.
Açılışını Merkel ve Makron’un yaptığı, Dan Brown’un damga vurduğu Frankfurt Kitap Fuarı geride kaldı, şimdi gelecek sene için çalışma, yapılan hatalardan ders alma zamanı.
Yazının tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Comment here